2016-06-16

Jak ubrać siebie i dziecko na większe wyjście?

Wybierasz się na urodziny znajomych w restauracji, a może Twoi rodzice świętują rocznicę ślubu lub po prostu wychodzisz do kościoła i nie wiesz, w co się ubrać? Musisz pomyśleć o sobie i o dziecku. Twój facet ma praktycznie nowy garnitur, założony raz na wesele, więc jest już "ubrany", do tego koszula i buty. Ty, jak to kobieta, stoisz przed szafą i znów nie masz się w co ubrać. Idziesz do sklepu. Ale co kupić?
Znasz te dylematy? Nie trzeba zbyt dużo wymyślać, może by tak dopasować się do partnera/partnerki? Ja tak zrobiłam i według mnie wyszło super, a poza tym, wiedziałam, czego szukam w sklepie - czegoś eleganckiego, w kolorze szarym i granatowym. Nie ubrałam się dokładnie tak samo, ale podobnie. Oli spodnie i bluzkę w kolorach podobnych do stroju taty już miał, więc tym bardziej pomysł wydawał mi się super. 
Jak Wam się podoba taki pomysł? Ubralibyście się tak całą rodziną na jakieś większe lub mniejsze wyjście? :)


Are you going to your friend's birthday party at a fancy restaurant? Maybe your parents are celebrating their wedding anniversary or you are just going to church and don't know what to wear? You have to think about you and your child, because your partner already has his brand-new suit, which he wore on some wedding only, so we can say his outfit is sorted. He just needs some shoes and a shirt. As a woman, you obviously stand in front of your wardrobe and don't have anything to wear. You can go shopping, but what should you buy?
Can you relate with this? You don't have to think to much, just wear something similar to your partner's outfit and voila! I did it and it was a great idea, I just had to look for something elegant and smart and something blue and grey. Ollie has already had a t-shirt and shorts in the same colours as his dad's outfit, which made me think that it's a really good idea to look pretty much the same. 
What do you think?
Whould you and your family dress like that on some big or small occasion? :)No comments:

Post a Comment

podobne wpisy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...