2016-01-08

Wsłuchaj się czasem w potrzeby swojego dziecka.

Bycie rodzicem nie jest najprostszym zawodem na świecie, nie jest usłane różami, ale przy odrobinie cierpliwości oraz dzięki kierowaniu się w większości naszym sercem i dobrem dziecka, z pewnością damy sobie radę. 
Pomimo tego, co mówią nam inni, na początku jest luz, mamy dużo czasu dla siebie i partnera, ponieważ noworodki jedynie śpią, jedzą, robią w pieluchę, śpią, śpią i tylko śpią. Wiadomo, że nowa rola może nas trochę przytłoczyć, przez co może mamy mówią, że nie dają sobie rady, ale to szybko mija i po krótkim czasie potrafimy już jakoś się zorganizować. 
Niestety później jest już trochę gorzej, ponieważ musimy nauczyć nasze maleństwo różnych rzeczy: jak jeść samemu rękoma, jak pić samemu z butelki lub kubeczka, jak korzystać z nocnika, jak jeść łyżeczką, nie robiąc przy tym mega bałaganu. 
Później zaczynamy oduczać różnych rzeczy, które również wymagają od nas nie lada cierpliwości: oduczanie od picia mleka w nocy, oduczanie od smoczka lub spania w łóżku z rodzicami. Tego pierwszego próbowałam dosyć niedawno i przyznam, że trzeba być konsekwentnym i nie można tyle kaszleć w nocy (prawda, kochanie?), kiedy podajesz dziecku wodę, a ono nieprzyzwyczajone, ma problemy z zaśnięciem tak szybko, jak po wypiciu mleka.
Oczywiście nie musimy uczyć, ani oduczać naszego dziecka od niczego, w przedszkolu i tak to załapie pewnie od innych dzieci, chociaż, jeśli nauczanie/oduczanie się nie uda, warto spróbować za jakiś czas znowu. Te wszystkie "terminy" uczenia/oduczania danej rzeczy proponują nam różni "eksperci", lub inne mamy, a my zmuszamy dziecko do czegoś, czego ono nie chce lub nie jest jeszcze gotowe na zmianę.
Każde dziecko jest inne i ma różne potrzeby, a my - rodzice musimy czasami wsłuchać się w potrzeby naszego maleństwa, a nie myśleć o tym, że w tym wieku powinno już umieć zjeść coś samo łyżeczką lub nie powinno już chodzić ze smoczkiem w buzi, bo nie jest już małą dzidzią. Zdrowy rozsądek przede wszystkim.
No comments:

Post a Comment

podobne wpisy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...