2015-12-27

Stawiamy pierwsze kroki.

Każdy etap rozwoju naszego dziecka jest dla nas ważny i ekscytujący i czekamy na niego z niecietpliwością. Najpierw był pierwszy uśmiech, gaworzenie, potem próba raczkowania i w końcu te najbardziej oczekiwane - pierwsze kroki. Każde dziecko jest inne i każde uczy się wszystkiego w swoim czasie, dlatego najlepiej nie zmuszać dziecka do niczego.
Oli wykonał swoje pierwsze kroki przy kanapie, gdy mial około 8-9 miesięcy. Myśleliśmy wtedy, że nauczy się chodzić w mgnieniu oka. Wszyscy z rodziny tak myśleli, a tu nic. Nie mieliśmy chodzika, ponieważ byłam temu przeciwna. Wydawało mi się, że dziecko porusza się w chodziku nienaturalnie i może mieć (lecz nie musi) jakieś problemy w przyszłości. Czekaliśmy zatem na właściwy moment. Jakoś w okolicy 13. miesiąca zauważyliśmy w sklepie chodzik - pchacz i pomyśleliśmy, że teraz byłoby to dla Olinka idealne rozwiązanie. Były obawy z racji tego, że mamy panele w domu, było czytanie różnych opinii na ten temat w internecie, chcieliśmy ten chodzik nawet oddać, ale Oli załapał szybko, jak się przy nim chodzi, więc pchacz został. 
Czekaliśmy nadal, ale już nie byliśmy tak podekscytowani, jak wtedy, gdy mial te 8-9 miesięcy. Po prostu nie myśleliśmy o tym tak bardzo, aż do momentu, gdy podczas wizyty u dziadków w Polsce, Oli zrobil 1 krok! Miał wtedy 14 miesięcy i ani tata ani mama nie byli świadkiem tego wydarzenia!
Niedługo po powrocie z Polski w końcu i ja mogłam zobaczyć to na własne oczy, jak te małe nóżki podnoszą się do góry i tupią w moją stronę... Przepiękne i niezapomniane chwile, ktorych nie da się opisać!
Teraz Oli coraz więcej chodzi i już wyobrażam sobie, jak niedługo będę biegać za nim po całym domu i przypominam sobie też słowa koleżanek, że będę żałować, że tego chciałam, bo czasu nie cofnę, a jego będzie wszędzie pełno. Ale przecież każdy rodzic tego doświadczył i każdy tego wyczekiwał, więc cieszmy się tymi chwilami. Ile miesięcy miały Wasze pociechy, jak zaczęły chodzić?

No comments:

Post a Comment

podobne wpisy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...